Raymond Cattelli isiksuse test EMI-EWT’s
Meie koolitustel/treeningutel on kõrgelt hinnatud R. Cattelli 16. faktorilist isiksuse testi, mis on üks Toomas Osveti kahepäevaste koolituste osa. Teisel päeval saadakse testidele lektorilt tagasiside. Selle tulemusel saavad testi täitnud ennast paremini tundma õppida, sest tihti keskendutakse liiga palju välistele teguritele ja kasulik oleks hoopis iseendasse pilk heita. Alljärgnevalt lühidalt Cattelli isiksuse testi tekkeloost.
Psühholoogid on pikka aega arutanud, kuidas täpselt tuleks isiksust määratleda ja kirjeldada. Üks neist põhiideedest on tuntud kui isiksusejoonte teooria, mille järgi koosneb inimese isiksus inimest iseloomustavatest ja eristavatest psüühilistest omadustest.
Mõned varasemad isiksusejoonte teooriatest püüdsid kirjeldada kõiki võimalikke isiksuseomadusi. Näiteks psühholoog Gordon Allport tuvastas inglise keeles isiksuseomaduste kirjeldamiseks enam kui 4000 sõna. Kuigi see lähenemisviis on hea eri tüüpi isiksuseomaduste tuvastamiseks, on see kohmakas ja raskesti kasutatav. Paljud neist isiksuseomadustest on väga sarnased, mistõttu on raske eristada mõnda tunnust teisest. Selline ebaselgus raskendab ka isiksuse uurimist.
Raymond Cattell analüüsis Allporti loendit ja vähendas selle 171 tunnuseni, kõrvaldades enamasti üleliigsed või ebatavalised terminid. Seejärel kasutas ta statistilist tehnikat, mida nimetatakse faktoranalüüsiks, et tuvastada üksteisega seotud tunnused. Selle meetodi abil suutis ta oma nimekirja vähendada 16 peamise isiksusefaktorini. Cattell töötas välja küsimustiku nende 16 isiksusefaktori põhjal.
Test on tuntud kui 16PF isiksuse küsimustik ja seda kasutatakse sageli ka tänapäeval, eriti abielunõustamisel ning ettevõtetes töötajate testimisel ja valikul.
Mitmed uuringud on toetanud testi kehtivust, sealhulgas selle kasutamist karjääri kujundamisel ja isiksuse mõistmisel.
Allikad: verywellmind.com
Pilt: Cattelli perekond